Ќещодавно у Ћьв≥вському ћузењ вишиваних ≥кон та образ≥в отц€ доктора ƒмитра Ѕлажейовського урочисто в≥дкрилас€ виставка вишиваних ≥кон ≤рини —вавол≥ з  ривого –огу (ƒн≥пропетровська область) п≥д назвою Ђƒовга дорога до себеї.

÷ього разу льв≥в'€ни мають нагоду ознайомитис€ ≥з молодою майстринею ≥з незвичайною долею та њњ чудовими роботами Ц вишитими ≥конами техн≥кою полтавська двохсторонн€ гладь. ÷€ техн≥ка вишиванн€ б≥льш притаманна сх≥дним област€м ”крањни. ÷≥каво, що коли пан≥ ≤рина вперше вз€ла голку ≥ нитку, слухаючи поклик своЇњ душ≥, не знала, €к саме називаЇтьс€ ц€ техн≥ка вишиванн€, а просто вишивала те, що бачила Ђвнутр≥шн≥м зоромї.

¬ишивкою ≤рина —вавол€ почала займатис€ не так давно, з 2001 року. ÷ьому передували траг≥чн≥ моменти в њњ житт≥.

Ќародилас€ пан≥ ≤рина в м. Ѕердич≥в ∆итомирськоњ област≥ в 1966 роц≥. «ак≥нчила ƒн≥пропетровський ≥нженерно-буд≥вельний ≥нститут, за фахом ≥нженер-буд≥вельник. ¬ийшла зам≥ж, народила доньку ≥ все здавалось добре, коли б не хвороба. ”1991 роц≥ ≤рина серйозно захвор≥ла, перша операц≥€ пройшла невдало, п≥д час повторноњ операц≥њ в ≤рини була заф≥ксована кл≥н≥чна смерть. ƒивом вона вижила. —аме тод≥, виход€чи ≥з цього стану, ≤рина в≥дчула перелом у св≥тогл€д≥, в≥дбулис€ кардинальн≥ зм≥ни в систем≥ ц≥нностей та ≥нтерес≥в. ¬она почала вивчати ≥стор≥ю рел≥г≥њ, ф≥лософ≥ю, писати в≥рш≥. ƒовгий пер≥од реаб≥л≥тац≥њ, л≥куванн€, загроза ≥нвал≥дност≥, зрада чолов≥ка Ц н≥що не зламало в≥ру в Ѕога ≥ над≥ю пан≥ ≤рини на зц≥ленн€. ¬она в≥дкрила в соб≥ дар бачити в≥чне, добре, в≥дчувати та передавати своњ в≥дчутт€ в ≥кони.

ѕоштовхом до створенн€ першоњ роботи стала хвороба батька. —воњ молитви за його здоров'€ ≤рина вклала в ≥кону —в€того ћикола€ „удотворц€, з €коњ у 2001 роц≥ почалас€ ≥стор≥€ њњ творчост≥. «араз в доробку майстрин≥ Ї 17 вишитих ≥кон. ƒо Ћьвова на виставку у ћузей вишиваних ≥кон отц€ ƒмитра Ѕлажейовського пан≥ ≤рина привезла 12 роб≥т. ¬≥дкрив виставку о. ≤гор  овальчук, директор музею, €кий нагадав, що ≥стор≥€ вишиваноњ ≥кони с€гаЇ —тарого «ав≥ту. ƒал≥ це мистецтво розвивалос€ ≥ входило в церковну атрибутику: фелони, хоругви, вишиван≥ образи. ќтець ≤гор зазначив, що сьогодн≥шн≥й день показуЇ, що це мистецтво живе ≥ воно розвиваЇтьс€ ≥ даЇ нам так≥ чудов≥ зразки, €к роботи ≤рини —вавол≥.

¬исоко оц≥нив роботи ≤рини майстер вишиваного портрету з Ћуцька ёр≥й —авка, один з посл≥довник≥в творчост≥ отц€ Ѕлажейовського на ¬олин≥. ¬≥н зазначив, що роботи мисткин≥ виконан≥ досконало, ф≥л≥гранно, але ц≥ реч≥ бачиш не лише очима, а б≥льше серцем. ќлена ѕадовська, кандидат мистецтвознавства, €ка була присутн€ на в≥дкритт≥ виставки, дала високу мистецьку оц≥нку роботам. Ђ¬и в≥дм≥р€Їте кожним ст≥бком подих свого житт€, кожен ст≥бок на ваших ≥конах - це молитва до Ѕога. ÷€ творч≥сть пан≥ ≤рини ув≥ков≥чнюЇ ≥м'€ Ѕога, кличе нас до досконалост≥ї.

—екрети майстерност≥ вишивки ≤рина —вавол€ вивчала самотужки. √олка в руках майстрин≥, €к пензель при багат≥й пал≥тр≥ художника, зображаЇ невловиму чар≥вн≥сть, €ку словами висловити неможливо. ƒл€ вишиванн€ ≥кон п. ≤рина витрачаЇ б≥л€ 2-3 м≥с€ц≥в коп≥ткоњ прац≥. ” своњх роботах майстрин€ використовуЇ шовков≥ нитки, б≥сер, мул≥не та люрекс.

«а свою працю у розвитку народного мистецтва та духовност≥ п. ≤рина нагороджена багатьма грамотами та под€ками.  ≥лька роб≥т п. ≤рина подарувала храму в  ривому –оз≥. ¬ишита ≥кона ѕресв€тоњ “р≥йц≥, €ку п.≤рина в≥дтворила ≥з маленькоњ чорно-б≥лоњ публ≥кац≥њ, стала переможцем конкурсу Ђћ≥й шедеврї, €кий оголосила газета Ђƒелаем самиї ≥з Ѕ≥лорус≥њ. ћайстрин€ в≥дшукуЇ забут≥, втрачен≥ ≥кони, а ≥нколи створюЇ њх лише за описом ≥ пробуЇ вишивати так, €к вона це в≥дчуваЇ. ” п. ≤рини багато план≥в на майбутнЇ: зараз приступаЇ до вишиванн€ —в. јрхангела ћихайла, €кого побачила в сн≥; мр≥Ї про виставку у  иЇв≥.

¬перше виставка роб≥т ≤рини —вавол≥ експонуЇтьс€ у Ћьвов≥ на запрошенн€ отц€ доктора ƒмитра Ѕлажейовського, €кий завжди п≥дтримуЇ молод≥ таланти ≥ триватиме виставка до 16 липн€ 2006 року. «апрошуЇмо! ¬х≥д в≥льний.

јдреса музею: пр. „орновола, 2-а Ќатал€ —“–” , науковий прац≥вник Ћьв≥вського музею вишиваних ≥кон та образ≥в отц€ доктора ƒмитра Ѕлажейовського

 
—оздание сайта "ѕерекресток". © 2008-2013, »рина —вавовл€